Şiddet

Sizin dövülmenize eşinizin sessiz kalması, tepki göstermemesi de boşanma sebebi teşkil eder.

Eşinizin sizin ailenize yönelik şiddet içeren davranışları da boşanma sebebi teşkil eder.

Eşinizin çocuklarınıza şiddet uygulaması boşanma sebebi teşkil eder. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanarak boşanma davası açabilirsiniz.

Eşinizin eylemi, tek bir defa da yapılsa, fiziksel şiddettir. Diğer koşulların da varlığı halinde eşinize karşı evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma davası açabilirsiniz.

Şiddet, zulüm ve işkence boyutunda çok ağır nitelikte ise, pek kötü davranış sebebine dayanabilirsiniz. Bu ağırlıkta değilse evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanmalısınız.

Tedbir kararı ilk defasında en çok 6 ay için verilebilir. Ancak şiddetin veya şiddet tehlikesinin devam edeceği anlaşılıyorsa kendiliğinden veya başvuru üzerine devam etmesine karar verilebilir.

En yakın karakola gidin ve durumu anlatın. Polislerce hazırlanan tutanakta eşinizin silahı olduğunu mutlaka belirtin. Bu durumda eşinizin silahını polislere teslim etmesine yönelik tedbir kararı verilebilir.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'daki tedbirlerin uygulanması için evlilik şartı bulunmaktadır. Bu kapsamda şiddete yönelik her türlü durumda gerek karakolda, gerek mahkemede her türlü başvuruyu yapabilirsiniz. Size en yakın Aile Mahkemesi'nden söz konusu kişinin sizi telefonla aramasının önlenmesi, oturduğunuz ve çalıştığınız yerlerde size yaklaşmaması tedbirlerinin alınmasını isteyebilirsiniz.

Konuyla ilgili karakol ve/veya savcılıkta eşinizin de ifadesi alınacağından eşinizin haberi olacaktır. Bu durumu güvenliğiniz için tehlike yaratacağını düşünüyorsanız bunu polis memurlarına mutlaka ifade edin ve gerekli tedbirlerin alınmasını istediğinizi söyleyin.

Vakit kaybetmeksizin size en yakın karakola başvurun. Kanun gereği şiddete ilişkin şikayetiniz üzerine gerekli tüm işlemler kolluk görevlilerince yapılmak zorundadır. Bu kapsamda polis refakatinde hastaneye sevkiniz yapılacak ve doktor raporu alınacaktır. Daha sonra karakolda olayla ilgili anlatımlarınızı içeren tutanak tutulacak ve adli süreç başlayacaktır.